Publikacijos

2012 balandžio 02 d.

Vedybų sutartys: ar jos jau prigijo Lietuvoje?

Dažniausiai lietuviai vedybų sutartis pasirašo pirmaisiais santuokos metais. Pernai ant šio dokumento parašus suraitė 122 nuotakos ir jaunikiai.

83 poros įteisinti savo turtinius santykius nusprendė prabėgus 16–25 metams po santuokos įregistravimo, o vienai aiškumo prireikė po drauge nugyventų net 49 metų.

Teisiškai aptarti turtinius ryšius sulaukus brandaus amžiaus dažniau linkę vyrai.

Dažniausiai vedybų sutartis sudaro 30–40 metų vyrai ir 20–30 metų moterys.

Praėjusiais metais Lietuvoje sudaryta 781 vedybų sutartis, nutrauktos 107-ios. 2011 metais įregistruota 19,2 tūkst. santuokų ir 10,3 tūkst. ištuokų.

Turtingų žmonių reikalas

„Dažniau vedybų sutartis pasirašo turtingi žmonės.

To iniciatoriumi dažniau būna turtingesnis sutuoktinis – nesvarbu, ar tai vyras, ar moteris. Dalis jų jau būna anksčiau išgyvenę skaudžias skyrybas”, – sakė advokatas Gediminas Žlioba.

Anot Klaipėdoje dirbančio teisininko, pasitarti dėl tokios sutarties dažnai atskuba mišrios poros, dažniausiai lietuvių ir vokiečių.

„Vokiečiai nori pasirašyti vedybų sutartis, o lietuvės kartais dvejoja, tačiau ilgainiui, pasitarusios tarpusavyje, su artimaisiais, poros pasiryžta”, – aiškino G.Žlioba.

Neretai į jo biurą užsuka ir vyresni vyrai su kur kas jaunesnėmis sužadėtinėmis.

„Vyresni vyrai vedybų sutartimi dažnai nori pasitikrinti, ar moteris už jo teka ne dėl turto”, – aiškino advokatas.

G.Žlioba apskaičiavo, kad per metus jam tenka patarti daugmaž 15-ai porų dėl vedybų sutarčių – tiek dėl ikivedybinių, tiek povedybinių. O turto dalybos skyrybų atveju – kur kas dažnesnės. Per metus į advokatą tokiu klausimu kreipiasi apie 200 porų.

Daugiausia sutarčių – Vilniuje

Vedybų sutarčių sudaroma vis daugiau.

Tiesa, 2011-ieji buvo išimtiniai – kaip dalytųsi turtą, susitarė 47-iomis poromis mažiau nei 2010-aisiais.

Iš viso nuo 2002-ųjų, kai pradėjo veikti Vedybų sutarčių registras, sudaryta 4470 vedybų sutarčių ir 34 694 kartus dalytasi turtu per skyrybas.

280 sutarčių poros pasirašė iki vedybų, 501 pora – po vedybų.

Vyriausias vyras, nutaręs savo turto reikalus apibrėžti vedybų sutartimi, buvo 86 metų, vyriausia moteris – 75 metų.

Jauniausia moteris, suraičiusi parašą ant vedybų sutarties, buvo aštuoniolikos.

Vilniaus miesto ir rajono notarai patvirtino 44,6 proc. visų vedybų sutarčių, sudarytų šalyje pernai. Kauno mieste ir rajone pasirašyta 22,4 proc., Klaipėdos mieste ir rajone – 14,6 proc. visų sutarčių.

Mažiausiai vedybų sutartys rūpi svetur įsikūrusiems lietuviams ir tiems, kurie gyvena Telšių apskrityje.

Dalijosi ir traktoriais

Kaip rodo Vedybų sutarčių registras, skyrybų skaičius, spėriai augęs nuo 2002-ųjų, 2007-aisiais stabilizavosi. Pastaruosius penkerius metus jis svyruoja nežymiai.

Dažniausiai turtą skyrybų atveju dalijasi 31–40 metų asmenys. Notarų patvirtintomis sutartimis turtą pernai pasidalijo 552 sutuoktinių poros. Jauniausia iš jų buvo 20 metų vyro ir 19 metų moters pora.

Nutraukdami santuoką sutuoktiniai dažniausiai dalijasi pastatus ir statinius, transporto priemones.

Nutraukus santuoką pastatai dažniau tampa asmenine moters nuosavybe, o transporto priemonės 2,2 karto dažniau lieka vyro nuosavybė.

Pernai buvę sutuoktiniai dalijosi ne tik būstais ar automobiliais. Pasidalytų daiktų sąraše buvo ir orlaivis, 4 vidaus vandenų transporto priemonės.

Besiskiriantiems sutuoktiniams teko sutarti ir dėl traktorių bei kitokios žemės ūkio technikos. 26 traktoriai atiteko moterims, 176 – vyrams.

Dalybų objektu tampa ir įmonės. Jos taip pat dažniau pasilieka vyrams.

Pernai jiems atiteko 97 įmonės, moterys valdo 35 po skyrybų tekusias bendroves

Aida MURAUSKAITĖ
LR korespondentė

2012-03-31, www.lrytas.lt