Publikacijos

2011 liepos 05 d.

Teisininkai: „Statybos įstatymo pataisas galima vadinti revoliucinėmis“

Liepos pradžioje Seimo priimtas Statybos įstatymo pataisas galima vadinti revoliucinėmis, nes jos suteikia galimybę įteisinti daugiau kaip pusę nelegalių statybų, teigia „Teisinių paslaugų grupės“ teisininkai.

Šios pataisos įsigalios nuo 2013 m. sausio 1 d.

Teisininkai atkreipia dėmesį, kad daug aistrų kėlusios Statybų įstatymo pataisos galų gale buvo priimtos tyliai, be jokio triukšmo, tačiau jas drąsiai galima vadinti revoliucinėmis.

„Vadovaujantis šiuo metu tebegaliojančiu įstatymu, įteisinti negalima visiškai jokių nelegalių statybų, net eilinio kaimo namo verandos rekonstravimo ar remonto, kuriam reikėjo statybos leidimo arba suderinto projekto. Tuo tarpu naujasis įstatymas leis įteisinti apie pusę visų nelegalių statybų", - teigia „Teisinių paslaugų grupės" specialistai.

Pataisos leidžia įteisinti tuos statinius ir jų rekonstravimą, kurie nėra pastatyti draustiniuose, regioniniuose parkuose arba ne statybai skirtose žemės sklypuose. Tokių statinių yra didžioji dalis.

Naujosios įstatymo pataisos leis parengti statinio projektinę dokumentaciją teisės aktų nustatyta tvarka ir sumokėjus įstatyme nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą.

Įmokos dydis bus skaičiuojamas pagal specialią formulę ir keisis priklausomai nuo savavališkai atliktų statybos darbų sąnaudų vertės įskaitant panaudotus statybos produktus. Jei statinio statyba kainavo 200 000 Lt, tai įmoka už savavališkos statybos įteisinimą sudarys 40 000 Lt. Įmoka negalės būti mažesnė kaip 300 litų ir didesnė kaip 500 000 litų.

Asmuo, kuriam įteiktas reikalavimas nugriauti savavališkai pastatytą statinį ar jo dalį turės šansą įteisinti statybas net ir tuo atveju, jei per nustatytą reikalavimo įvykdymo terminą (6 mėn.) reikalavimo neįvykdo ar negauna statybą leidžiančio dokumento.

Tokiu atveju Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos dėl įpareigojimo vykdyti reikalavimą turi kreiptis į teismą. Tačiau net ir teismas gali suteikti asmeniui teisę įteisinti savavališką statybą, atliekant aukščiau minėtas procedūras.