2016 birželio 3 d.

Kontoros advokatas Kazys Bitaris komentuoja Seimo narių imuniteto apimtį

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 20, 22 ir 24 straipsniuose įtvirtintas žmogaus laisvės, privataus gyvenimo ir būsto neliečiamumas. Šios teisės gali būti apribotos – asmuo suimtas, kontroliuojamas ir fiksuojamas jo bendravimas, namuose atliekama krata, tik teismo sprendimu. Konstitucijos 62 straipsniu Seimo nariams numatyta papildoma garantija tik dėl jų laisvės neliečiamumo – kad teismas iš viso svarstytų Seimo nario laisvės apribojimo – suėmimo klausimą, prieš tai turi būti gautas Seimo sutikimas. Konstitucijoje nenustatyta, jog įstatymo nustatyta tvarka apribojant Seimo nario privatumą ar būsto neliečiamumą būtų reikalinga gauti Seimo ar kitos institucijos leidimą.

Krata ar poėmis atliekamas esant pakankamam pagrindui manyti, kad konkrečioje vietoje gali būti ikiteisminiam tyrimui reikšmingų daiktų ir dokumentų. Kratos ar poėmio atlikimo negalima sutapatinti tik su įtariamųjų gyvenamosiomis, darbo ar jų lankymosi vietomis. Bylai reikšmingų daiktų ir dokumentų gali būti aptikta ir kitų procese dalyvaujančių asmenų (liudytojų, nukentėjusiųjų) lankymosi vietose. Neretai patys patalpų savininkai ar jomis besinaudojantys asmenys (tame tarpe ir Seimo nariai, teisėjai ar kiti asmenys kurie negali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn be kompetentingos institucijos leidimo), net nežino, kad jų naudojamose patalpose yra nusikaltimų tyrimui reikšmingų daiktų ir dokumentų.

Visas straipsnį skaitykite čia:

http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/abejone-kratos-pas-korupcija-itariamus-bet-imuniteta-turincius-politikus-gali-buti-neteisetos-56-636357