2023 rugpjūčio 23 d.

Istorinė kelionė baigta: milžiniškas reaktorius pasiekė „Orlen Lietuvos“ gamyklą Mažeikių rajone

„Kelios minutės iki dešimtos atvyko reaktorius ir jau laukia įvažiavimo į žaliavų konversijos įrenginį statybos aikštelėje. (...) Dabar iki spalio pradžios jis bus ruošiamas statymui toje vietoje, kur jis bus eksploatuojamas. Spalio pradžioje jį jau planuojama pastatyti“, – BNS pirmadienį sakė „Orlen Lietuvos“ atstovė Kristina Gendvilė.

„Pradedamas naudoti jis bus su visu įrenginiu, mes planuojame, kad įrenginys bus paleistas darbui 2024 metų pabaigoje – 2025 metais maždaug“, – sakė ji.

K. Gendvilės teigimu, krovinys didelės žalos keliams nepadarė, o visa reaktoriaus kelionė buvo labiau pasisekusi nei tikėtasi.

„Truputį anksti vertinti, bet manau, kad nedaug (padarė žalos keliams – BNS). Visus ruožus stebėjome, tai jeigu kažkur buvo sugadintas žvyrkelis ar asfalto danga, tai viskas bus atstatyta. Teko Erlėnuose pievą išvažinėti vežant metalo lakštus, tai ūkininkams teks atlyginti žalą, bet tikrai viskas bus atstatyta taip, kaip buvo“, – teigė „Orlen Lietuvos“ atstovė.

Reaktoriaus kelionė iš Klaipėdos uosto užtruko ilgiau nei skelbta anksčiau – „Orlen Lietuva“ skelbė, jog krovinys į gamyklą bus atvežtas rugpjūčio 18 dieną, tačiau maksimalus terminas yra rugpjūčio 25-oji.

„Tikėtis, kad nebus jokių rizikų, kad nebus jokių nesklandumų, būtų naivu. Tokio krovinio Lietuvoje niekas dar negabeno, tai yra istorinis, didžiulis krovinys, ir tiek komanda, kuri gabeno, buvo pasiruošusi planą A, planą B reikėjo aktyvuoti Erlėnuose, bet viskas vyko labai sklandžiai ir džiaugiamės, kad pavyko ir pasiekė kelionės tikslą reaktorius netgi anksčiau negu buvo numatytas maksimalus laikas“, – sakė K. Gendvilė.

Reaktoriaus pervežimą Lietuvoje organizuojanti įmonė „Mammoet Baltic“ su Lietuvos automobilių kelių direkcija yra sutarusi, kad įrenginio gabenimo metu keliams padaryta žala bus atlyginta.

Italijoje pagamintas 100 metrų ilgio, 6,5 metro pločio ir 10 metrų aukščio reaktorius specialiu laivu į Klaipėdos uostą buvo atgabentas rugpjūčio 1-ąją ir iškrautas bendrovėje „Bega“, iš ten įrenginys išvežtas rugpjūčio 6-osios naktį. Kartu su jo pervežimui skirtomis specialiomis platformomis jis sveria apie 2,5 tūkst. tonų.

Reaktorius bus montuojamas „Orlen Lietuva“ gamyklos giluminio naftos perdirbimo įrenginyje. Bendrovės vadovas Michalas Rudnickis anksčiau teigė, kad įrenginys gamybą pavers efektyvesne ir leis ateityje dirbti pelningai, nepriklausomai nuo ekonominės situacijos pasaulyje.

Projekto generalinė rangovė yra Didžiosios Britanijos „Petrofac International“. Gamyklos modernizavimo vertė siekia apie 970 mln. eurų.

Goda Vileikytė, BNS