Publikacijos

2012 vasario 10 d.

Ką daryti, kad ligą pripažintų profesine ir būtų atlyginta patirta žala?

Profesinė liga – tai ūmus ar lėtinis darbuotojo sveikatos sutrikimas, kurį sukėlė vienas ar daugiau kenksmingų ar pavojingų darbo aplinkos veiksnių. Sveikatos sutrikimas nustatyta tvarka turi būti pripažintas profesine liga. Sveikatai sutrikus dėl darbo aplinkos veiksnių, reikėtų kreiptis į darbdavį. Praktikoje darbuotojai gana retai siekia, kad jų liga būtų pripažinta profesine. Darbo inspekcijos sudaryta komisija surašo profesinės ligos aktą, kurį abi pusės turi teisę apskųsti teismui administracine tvarka.

Jeigu darbuotojas buvo sužalotas dėl nelaimingo atsitikimo darbe dėl darbdavio kaltės ar neteko dalies ar viso darbingumo dėl profesinės ligos ir jam paskirta socialinio draudimo išmoka (invalidumo pensija dėl sužalojimo darbe) visiškai neatlygina patirtos žalos, likusią dalį bendraisiais pagrindais turi atlyginti darbdavys. Pagal CK 6.283 straipsnio 1 dalį, jeigu fizinis asmuo suluošintas ar kitaip sužalota jo sveikata, tai už žalą atsakingas asmuo privalo nukentėjusiajam atlyginti visus šio patirtus nuostolius ir neturtinę žalą. Tokios bylos gana perspektyvios darbuotojams, nes darbdaviui sunku įrodyti, kad, esant profesinės ligos aktui, nėra darbdavio kaltės.

vlmedicina.lt, 2012 m. vasario 9 d., ketvirtadieni

PAPILDYTA:

CK 6.283 straipsnio, reglamentuojančio žalos atlyginimą sveikatos sužalojimo atveju, 2 dalyje nustatyta, kad nuostolius sudaro negautos pajamos, kurias nukentėjęs asmuo būtų gavęs, jeigu jo sveikata nebūtų sužalota, ir su sveikatos grąžinimu susijusios išlaidos. Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 31 punktą neapmokestinamos pajamos yra „sumos turtinei žalai, išskyrus negautas pajamas, atlyginti, teismų priteistos sumos neturtinei žalai atlyginti, taip pat išlaidų, susijusių su socialine, medicinine ir profesine reabilitacija, atlyginimas pagal Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nuostatas“. Kadangi nuo turtinės žalos kaip negautų pajamų skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis, negautos pajamos skaičiuojamos kaip vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių. Pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką (Civilinė byla Nr. 3K-3-174/2009, G. Š. v. Yazaki Wiring Technologies Lietuva), negautų pajamų sąvoka turi būti suprantama kaip prarasto darbingumo procento piniginė išraiška.