Publikacijos

2012 gegužės 10 d.

Pagaliau priimtas Lietuvos FA bankroto įstatymas!

Ketvirtadienį 95 Seimo nariai pasisakė už įstatymo priėmimą, įstatymui prieštaravo vienas parlamentaras, susilaikė - 3.

Fizinių asmenų bankrotu tikimasi leisti gyventojams atsikratyti skolų, kurios didesnės nei 20 tūkst. Lt. Savo iniciatyva bankrutuoti norintis fizinis asmuo turės kreiptis į teismą. Fizinis asmuo bankrutuoti galės kas dešimt metų. Fizinių asmenų bankroto bylos bus nagrinėjamos pagal Civilinio kodekso nustatytą ginčo teisenos tvarką. Bylos iniciatorius negalės be bankroto administratoriaus raštiško sutikimo atlikti jokių veiksmų su savo turtu (parduoti, dovanoti, palikti testamentu).

Teismas galės atsisakyti iškelti fizinio asmens bankroto bylą, jei gyventojui iki kreipimosi į teismą bus pradėtas ikiteisminis tyrimas; įtariama, kad asmuo yra mokus; nuo bankroto proceso pabaigos nėra praėję penkeri metai; fizinis asmuo yra išlaikytinis; jam yra paskirta globa ar rūpyba. Taip pat teismas prašymą galės atmesti, jei pastebima, kad bankroto bylą nagrinėjant asmuo piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais ar narkotikai, pastoviai lošia ar yra prasilošęs.

Skola – ne mažiau 20 tūkst.

Seimas ketvirtadienį priimdamas Fizinių asmenų bankroto įstatymą susiginčijo tik dėl Valentino Mazuronio pataisos, kuria siekta, kad bankas negalėtų perimti daugiau negu užstatytas turtas. Tačiau po diskusijų tokiai pataisai nebuvo pritarta.

Seimo priimtas Fizinių asmenų bankroto įstatymas, jei jį pasirašys prezidentė, bus taikomas fiziniam asmeniui, neatsižvelgiant į tai, kada atsirado jo skolos.

Nuo dienos, kai įsiteisėtų teismo nutartis iškelti fizinio asmens bankroto bylą, visomis gaunamomis fizinio asmens lėšomis ir turtu disponuos bankroto administratorius. Fizinio asmens bankroto procesą galės pradėti tik pats asmuo, kai jis negalės įvykdyti skolinių įsipareigojimų, kurių suma viršija 20 tūkst. litų.

Taip pat numatyta, kad fizinio asmens kreditorių reikalavimams tenkinti ir mokumui atkurti turi būti parengtas planas, kurio įgyvendinimo trukmė negalės būti ilgesnė nei 5 metai. Šiam planui turės pritarti kreditoriai ir teismas, tačiau jei kreditoriai nepagrįstai nepritars planui, teismas galės tvirtinti planą be kreditorių pritarimo. Fizinis asmuo galės verstis ūkine komercine ar ūkininko veikla, jeigu tai bus numatyta plane.

Bankroto metu nuo visų skolų žmogus bus atleidžiamas. Nebus nurašomos skolos, susidariusios dėl žalos, padarytos kitam asmeniui. Taip pat nebus galima išvengti  alimentų mokėjimo.

Iki šiol fizinių asmenų bankrotas Lietuvoje nebuvo įmanomas, tačiau automatiškai įsigaliodavo kitų  ES valstybių paskelbtas bankrotas fiziniam asmeniui.

Skaičiuojama, kad užsienyje yra bankrutavę apie 5400 lietuvių.

Fizinių asmenų bankroto įstatymas Seime buvo svarstomas keletą metų. Pirmą jo versiją registravo dar praėjusios kadencijos Seimas.