Publikacijos

2012 balandžio 06 d.

Negrąžinamos prekės

Didėjanti prekių pasiūla, informacijos sklaida bei visuomenės išprusimas lemia tai, kad dabar jau mažai ką galima nustebinti informuojant apie galimybę grąžinti nusipirktą daiktą pardavėjui. LR CK 6. 362 str. 1 d. numato, kad pirkėjas turi teisę per keturiolika dienų nuo ne maisto daiktų perdavimo jam, jeigu pardavėjas nėra nustatęs ilgesnio termino, pakeisti nusipirktus daiktus pirkimo ar kitoje pardavėjo nurodytoje vietoje analogiškais kitokių matmenų, formos, spalvos, modelio ar komplektiškumo daiktais.

Tačiau, kaip ir daugelis taisyklių, taip ir ši turi savo išimčių, kurios gali tapti nemaloniomis naujienomis, norint grąžinti prekę, priklausančią negrąžintinų ir nekeičiamų daiktų sąrašui.

LR ūkio ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 217 patvirtintos Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklės, kurių 18 punkte pateiktas išsamus nekeičiamų ir negrąžinamų prekių sąrašas: parfumerijos, kosmetikos ir tualetiniai gaminiai; fotografijos ir kinematografijos prekės, spausdintos knygos, reprodukcijos ir kiti poligrafijos pramonės dirbiniai; audiniai, kiliminės grindų dangos, išskyrus kilimus ir kilimėlius; megzti ar/ir siųti vyriški, berniukų, moteriški arba mergaičių apatiniai drabužiai, naktiniai marškiniai, pižamos ir panašūs dirbiniai; kūdikių drabužėliai; pėdkelnės, kojinės, puskojinės ir kiti panašūs dirbiniai; liemenėlės, juosmenys, korsetai ir panašūs dirbiniai; perlai, brangakmeniai, taurieji metalai bei jų dirbiniai, išskyrus dirbtinę bižuteriją; mašinos ir mechaniniai įrenginiai, elektros mašinos ir įrenginiai; garso įrašymo ir atkūrimo bei televizijos vaizdo ir garso įrašymo ir atkūrimo aparatai; antžeminio transporto priemonės, laivai, valtys ir plaukiojantys įrenginiai; optikos, fotografijos, kinematografijos, matavimo, kontrolės, medicinos arba chirurgijos prietaisai ir aparatai; laikrodžiai; muzikos instrumentai; ginklai ir šaudmenys; baldai, patalynės reikmenys, šviestuvai; žaislai, žaidimai, išskyrus sporto ir meškeriojimo reikmenis.

Taigi, pirkėjo reikalavimas pakeisti nusipirktą prekę analogiškomis prekėmis arba grąžinti sumokėtus pinigus dėl to, kad nepatinka nusipirktos prekės forma, dydis, spalva, modelis ar komplektiškumas, netenkinamas įsigijus prekes iš aukščiau minėto sąrašo.

Svarbu pabrėžti, kad tais atvejais, kai nuperkama nekokybiška prekė, pardavėjas neturi teisės atsisakyti jos priimti. Tačiau, jeigu pardavėjas įrodo, kad prekės trūkumų atsirado dėl to, kad pirkėjas pažeidė prekės naudojimo ar saugojimo taisykles, tokia prekė nekeičiama, neatlygintinai trūkumai nešalinami ir pinigai negrąžinami. Be to, prekės ar jos pakuotės išvaizdos pakeitimų, kurie buvo būtini norint apžiūrėti prekę, negalima laikyti esminiais prekės išvaizdos pakeitimais. Kai pardavėjas nevykdo teisėtų vartotojo reikalavimų, pastarasis turi teisę raštu kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją prie Ūkio ministerijos bei jos teritorinius padalinius dėl savo teisių gynimo.

Pavyzdžiui, parduotuvėje įsigyjamas laikrodį. Po kelių dienų pastebima, kad jis blogai rodo laiką – tokiu atveju, laikrodį galima grąžinti pardavėjui kaip nekokybišką prekę, arba prašyti pakeisti, arba reikalauti grąžinti sumokėtą kainą. Tačiau jeigu laikrodis veikia puikiai, bet pardavėjas nėra patenkintas jo spalva – pardavėjas turi teisę atsisakyti priimti laikrodį atgal, kadangi jis yra nekeičiamų ir negrąžintinų prekių sąraše.

Bet kuriuo atveju, tiek norit grąžinti nekokybiškus, tiek grąžinamus daiktus, pirkėjas turi pateikti pirkimą patvirtinantį dokumentą pardavėjui. Kitaip, ar prekės bus priimtos atgal, priklausys tik nuo pardavėjo geranoriškumo.

Iš esmės kitokia situacija yra perkant prekes internetu, kuomet tarp pirkėjo ir pardavėjo sudaroma nuotolinė prekybos sutartis. Internetinėje parduotuvėje pirkėjai neturi galimybių pamatyti prekių, todėl vartotojų interesus elektroninės komercijos srityje ginantys teisės aktai įtvirtina vieną svarbiausių vartotojų teisių apsaugos ypatumų – teisę atsisakyti ryšio priemonėmis sudarytos pirkimo–pardavimo sutarties. Pirkėjas turi teisę atsisakyti sutarties, sudarytos naudojant ryšio priemones, pranešdamas apie tai raštu pardavėjui per septynias darbo dienas nuo daikto pristatymo dienos. Atsisakyti sutarties pirkėjas gali nenurodydamas priežasties, tačiau laikydamasis šių sąlygų: 1) pardavėjui apie sutarties atsisakymą turi būti pranešta raštu; 2) pranešimas turi būti pateiktas per nustatytą terminą; 3) daiktas neturi būti sugadintas ar jo išvaizda iš esmės pasikeitusi.

Perkant prekes internetu galioja LR ūkio ministro 2001 m. rugpjūčio 17 d. įsakymu Nr. 258 patvirtintos Daiktų pardavimo ir paslaugų teikimo, kai sutartys sudaromos naudojant ryšio priemones taisyklės, pagal kurias negalima atsisakyti sutarties dėl garso ir vaizdo kūrinių ir fonogramų bet kokiose vaizdo ar garso laikmenose, kompiuterinių programų tiekimo ir pirkėjas (vartotojas) pažeidė pakuotės apsaugas; laikraščių, žurnalų ar kitų periodinių leidinių tiekimo; bei dalyvavimo žaidimuose ar loterijose. Prisimenant pavyzdį su laikrodžiu, nusipirkus kokybišką laikrodį internetu keblumų dėl grąžinimo neturėtų kilti, jeigu laikomasi nustatytų grąžinimo sąlygų.

Taigi, nors mažiau problemų kyla, kai pirkiniai būna iš anksto apmąstyti, tačiau kartais ginčo nepavyksta išvengti dėl šiurkščiai pažeidžiamų vartotojų interesų.